ŞİMDİ KUTSAL TOPRAKLARDA BALAYI REVAÇTA

GENÇLER MEKKE Yİ FARK ETTİ

Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal Dural, son yıllarda i medyanın da katkısıyla gençlerin Kutsal Topraklar’ı görme arzusunun arttığını, hatta bazı çiftlerin balayı için Mekke’yi tercih ettiğini söylüyor.

ŞİMDİ KUTSAL TOPRAKLAR’DA BALAYI REVAÇTA

Son yıllarda medyada yer alan haberler umre ve hacca olan ilgiyi artırdı. Artık gençler, Kutsal Topraklar’ı ziyaret etmek, eğer imkanları varsa orada evlenmek ve balayı yapmak istiyor. Farklılaşan bu talepler, farklı hizmetlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Kabe’de 19 yıllığına kiralayabileceğiniz ‘devre mülkler’ de bunlardan sadece biri!

Umre her şeyden önce turistik bir faaliyet. Hac gibi farz olmasa da Müslümanların hayatına dokunan, ibadet boyutu olan bir eylem. Medyanın umre haberlerine son yıllarda daha fazla yer vermiş olması, halkın da ilgisini artırdı. Artık iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü simaları da umre haberleriyle gündem olmaya başladı. Bu ilgi de doğal olarak Kutsal Topraklar’da verilen hizmetleri de çeşitlendirdi. Maddi manevi durumu müsait olan Müslümanlar, her yıl umreye gitmek, o atmosferin havasını teneffüs etmek istiyor.

Rakamlar yalan söylemez

Kuveyt merkezli Murabahat Real Estate Solutions (Mresco), Kutsal toprakların en büyük otel projelerinden Hacer Tower’ın kiralamasını yürütüyor. Türkiye’den rekor talep toplayan Hacer Tower, uzun dönemli kiralama sistemim her yıl yakınlarıyla birlikte umre yapmak isteyen Türkiyeli ve Orta Doğulu Müslümanlar’m hizmetine sunuyor.

Konuyu, Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal Dural ile konuştuk. Rakamsal verilere göre son yıllarda umre ziyaretlerinin katlanarak arttığını ve bunda medyada yer alan haberlerin büyük etkisi olduğunu vurgulayan başarılı iş kadını, Türk ekonomisine de olumlu yansımalara tanık olarak yaşanan gelişmeleri şöyle anlatıyor…

Mekke’de gerçek patlama tadilat bittiğinde yaşanacak

“Hem hac hem de Umre döneminde Türkiye’den giden hacı sayısı sürekli artı yor. Türk yatırımcılar tarafından Suudi Arabistan’da hayata geçirilen otobüs ve otel yatırımlarının yanı sıra Türkiye’deki havacılık sektörünün artan sayısıyla paralel olarak buraya yönelik uçak seferlerini de yukarıya çekmesi fiyatları her yıl biraz daha ulaşılabilir hale getiriyor. Buradan bakıldığında hacı başına yapılan harcama ortalaması düştükçe de giden hacı sayılarında artış oluyor. Özellikle gelecek yıldan itibaren Kabe’nin etrafındaki tadilat çalışmalarının bitmesiyle birlikte hareketin daha da artmasını bekliyoruz.”

Beklentiler de farklılaşıyor

Aslında Türk turizmcilerin bu potansiyelin henüz farkında olmadığının altını çizen Oya Zingal Dural, “Biz, aldığımız taleplerden ve ağırladığımız misafirlerin eğilimlerini gözlemleyerek bunun farkına vardık. Umre ve Hac yolcularının yaş aralığı giderek gençleşmekte” diyor ve ilginç bir noktaya işaret ediyor… “Mesela balayı denince akla Roma, Barselona, Paris gibi Avrupa şehirler ya da egzotik ülkeler gelir. Ancak gençler şimdi Kutsal Topraklar’da balayı yapmak, evliliklerini dua ve ibadetle taçlandırmak istiyorlar. Elbette balayı gibi turistik faaliyetler, beraberinde bazı istekleri de getiriyor, insanlar her şeyden önce rahat etmek, belli bir konforun sağlanmasını istiyorlar.”

Umre’de biraz da eğlenmek isteyen dizi oyuncuları!

Müşterilerimiz arasında doğal olarak iş, sanat ve cemiyet hayatından da isimler var. Ancak ibadet kul ile Rabbi arasındadır, bu yüzden, bu konuklanmızın isimlerini zikretmek doğru olmaz. Ünlüler alemi deyince, bazen ilginç olaylar da yaşanmıyor değil. Yine asla isim zikretmeden bir olay anlatayım… Geçtiğimiz yıllarda bir grup dizi oyuncusu umre yapmak istedi. Biz de kendilerine hizmet sunduk. Ancak umrenin ne olduğunu, Kutsal Topraklar’da olmanın ne olduğunu bilmeyen bu arkadaşlanmız bana aynen şöyle demişti: Ya şimdi Umre iyi güzel de sürekli ibadet falan biz sıkılırız. Hani nasıl desek, şöyle bize egzotik geceler hazırlasanız dansöz falan da olsa, biraz da eğlensek…” Tabii ne böyle bir şey mümkündü ne de böylesi bir hizmeti bizim vermemiz. Zaten aralarından bazıları çok sıkıldı ve programı yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü.

Kabe Manzaralı konaklama

Hali vakti yerinde olanlar için son yıllarda ve özellikle Mekke’de ciddi konaklama tesisleri yapıldı. Sözgelimi Hacer Kusi’nin bulunduğu Abraj Al Beit Kule’sinde 5 yıldızlı oteller, uluslararası standartlarda. Ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarının medeni ihtiyaçlarının titizlikle karşılandığı tesis Kabe’ye yakınlığıyla dikkate çekiyor. Odalardan Kabe’ye bağlanan kapalı devre kamera sistemi ile Kabe’yi izleyebiliyorlar. Movenpick Oteller zincirinin işletildiği tesislerin her katında farklı beğenilere hitap eden restoranlar bulunuyor.

Oya Zingal: “Roma’da, Barselona ve Paris’te balayı yapmak ne kadar normalse Mekke’de de o kadar doğaldır!’’

19 yıl boyunca kesintisiz umre ziyareti mümkün

Hacer Kulesi’ndeki uzun dönem kiralama şöyle yürütülüyor… Bu kullanım hakkı sisteminde, buradan kiralama yapan kişiler, 19 yıl boyunca her yıl yedi gece sekiz gün konaklayabiliyor. Bunun için ödedikleri peşinat ve aylık taksitler bölündüğünde, 5 yıldızlı otel konforlu sunum, kişi başına 54 dolara geliyor. Süitlerde en az iki yetişkin, bir çocuk kalabiliyor. İsteyenler bu daireleri şehir manzaralı, Harem manzaralı ve Kabe manzaralı olarak seçebiliyor. Bu hizmeti satın alan kişi 19 yıllık umre konaklamasını satın almış oluyor. Diğer bir deyişle 19 yıl için niyet etmiş oluyor. Her sene, Hicri takvime göre belirlenmiş döneminde umre ziyaretini gerçekleştirebiliyor. Ama diyelim ki o yıl zamanı müsait değilse, bir yakını kendi yerine gönderebiliyor ya da kullanmadığı hakkını bir yıl sonraya devredebiliyor. Fiyatlar, daire büyüklüğü ve manzarasına göre değişiklik arz ediyor. Elbette Kabe’nin en özel ve en pahalı paketi tabii ki Hac Dönemi. Oradaki en büyük lüks, Kabe’ye yakınlık ve erişim. Biz en yakın tesis olduğumuz için bu konuda rakibimiz yok.

Mekke’de lüks zahmetsizce ibadet etmektir

Umre ve Hac’da lüks deyince aklınıza ihtişamlı, altın yaldızlı mekanlar gelmesin. Mekke ve Medine’de lüks demek sizin zahmetsizce ibadet edeceğiniz mekana sahip olmak demek.

Kimi tesislerin sundukları hizmetlerde, günde belli aralıklarla tıklım tıklım servis araçlarıyla Kabe’ye gidebilirsiniz. Tavafınızı yapıp otelinize geri dönmek istediğinizde, ya servis bekler, yer bulursanız kalabalık bir otobüsle otelinize dönersiniz ya da bir saat yürümek durumunda kalırsınız. Bizim tesisimizin sunduğu lüks, yakınlığıyla, misafirlerimizin daha fazla ibadete vakit ayırabilmesini sağlamak. Odanızdan asansörle inip Harem’e adım atabilirsiniz. Enerjinizin oraya ulaşmak İçin değil ibadet etmek için kullanırsınız. Bundan daha büyük bir lüks var mı? Hele ailenizde küçük bir çocuk ve yaşlı varsa!

Kaynak: Star Gazetesi

Be the first to comment “ŞİMDİ KUTSAL TOPRAKLARDA BALAYI REVAÇTA”