ÜÇ ÖĞÜN CATERING

TOPLU YEMEK, HAZIR YEMEK, TABLDOT

2000 yılında İstanbul’da kurulan Üç Öğün Catering; alanında tecrübeli ve eğitimli çalışanları ile hijyenik koşullarda yemek hizmeti sunan bir kuruluşumuzdur.

 

2016 yılı itibari ile Mresco Türkiye çatısı altına bir ortaklık ile dahil olan Üç Öğün Catering, gıda sektörüne yeni bir soluk ve ivme katmaya devam etmektedir.

 

İstanbul’un Anadolu yakasındaki en son teknoloji ile donatılmış olan, günlük 50.000 kişi kapasiteli fabrikası ve Ankara, Bilecik, Eskişehir, Denizli ‘de bulunan butik mutfaklarında müşterilerinin ihtiyacı olan tüm yemek ve outside catering hizmetlerini profesyonel bir şekilde karşılamaktadır.

 

Taşıma Yemeğin yanı sıra, dileyen müşterilerimize kendi mutfaklarında yerinde üretim yöntemi ile yemek hizmeti veren Üç Öğün Catering, mutfak projelendirme ve kurulum aşamalarında müşterilerinin çözüm ortağı olmaktadır.

 

Üç Öğün Catering bugüne kadar edindiği tecrübelerini; deneyimli, eğitimli ekibiyle birlikte, kalite-hijyen ve müşteri memnuniyeti öncelikleri ile hizmet verdiği plaza, kobi, şantiye gibi farklı alanlardaki müşterilerinin beğenisine sunarak bu kuruluşların tüm yemek ve outside catering ihtiyaçlarını farklı çözümlerle, zamanında ve tam hizmet anlayışıyla karşılamaktadır.