GAYRİMENKULDE YATIRIM HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Gayrimenkulde yatırım hedefi 10 milyar dolar Körfez yatırımcısının Türkiye’ye olan ilgisi her gecen gün artıyor. Gayrimenkul yatırımcısı olan Kuveyt merkezli Mresco CEO’su Oya Zingal, yabancılara satış konusunda getirilecek uzun süreli oturma izni ile konut satışında 5 milyar doları bulan gelirin 10 milyar dolar üzerine çıkabileceğini kaydetti.

Kabe’nin karşısında bulunan Hacer Tower  gayrimenkul yatınmcısı olan Kuveyt merkezli Mresco, 1,3 milyar dolara ulaşan portföyü ile Mısır, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Saraybosna ve Türkiye gibi birçok ülkede yatırım yapıyor. Yabancılara satış konusunda getirilecek kolay ve uzun süreli oturma izni ile geçen yıl ülke genelinde yaklaşık 22 bin konut satışı ile 5 milyar doları bulan gelirin 10 milyar dolar üzerine çıkmasının mümkün göründüğünü belirten Mresco CEO’su Oya Zingal iki sene önce körfezden gelen yatırımcıların ‘ben ev almak istiyorum’ diye gelirken şimdiyse ‘ben bir proje yapmak istiyorum’ dediklerini ifade etti. İş ortağı olmak veya işlerini Türkiye’ye taşımak istediklerini sözlerine ekledi. Mresco 2008’den itibaren Türkiye’de gayrimenkul sektöründe iken bu sene ‘3 Öğün’ ile de yemek sektörüne giriş yaptı. Maden, enerji, gemi-inşaat sanayii ve tarım sektörleri için çalışmaların devam edeceğini belirten Zingal, Hacer Tower projesini ise 18 yıllık bir ibadet niyeti için yapılan kârlı bir yatırım olarak tanımlıyor. Hacer Tower’a Müslüman genç nüfustan daha çok talep geldiğini ve acentelere göre yüzde 50 daha uygun olduğunu söyleyen Zingal, uçak fiyatlan ucuzlamasına rağmen acentelerin her sene yüzde 7 zam yaptığına dikkat çekti. Hacer Tower’ın bir diğer yanı da gitmediği zaman kullanımını başkasına vakfedebilmesi hatta miras bırakabilinmesi olduğunu söyleyen Zingal, “Satın alan kişiler 18 yıl boyunca her sene 7 gece 8 gün konaklayabiliyor. Konaklama tarihleri ise Hicri takvime göre belirleniyor.” dedi.

PETROLÜN DÜŞÜŞÜ YATIRIMI ARTIRDI

Körfez yatırımcısının Türkiye’ye ilgisinin Arap Baharı ile başladığını, son zamanlarda ise petrolün değer kaybetmesiyle arttığını ifade eden Zingal, Avrupa’ya en yakın ülke olmamız, gayrimenkulun helal yatırım olması ve Türk dizilerinin de etkisi olduğunu ekledi. Zingal, Arap bir ailenin Türkiye’den konut aldığında, kullanılmayan dönemde faturalardan dolayı evin masraf merkezine dönüştüğü tespitinde bulundu. Bu duruma Mresco, Nef ten 100 ev alarak bir proje geliştiriyor. Proje müşterilere gelmedikleri dönemde, Mresco’nun konutun işletmesini yaparak evin kişiye kâr sağlayan, faturalan yatmış bir sisteme dönüşmesini sağlamış oluyor.

ARAPLAR TARIM SEKTÖRÜNE YATIRIM YAPACAK

Arapların, Türkiye’de sadece gayrimenkul yatırımı yapmak istemediklerini belirten Mresco CEO’su Oya Zingal, tarım sektörüne cok istekli olduklarını dile getirdi. Tarımın gelecekte yatırım için parlayan yıldız olacağını öngördüğünü soyleyen Zingal, Arapların cöl ikliminde yaşamalarından dolayı çok ilgileri var. Amaçlarının Türkiye’de üretip dünyaya satış yaparak petrol dışı kazandıkları gelirle sürdürülebilir yatırım olduğunu sözlerine ekledi.

YATIRIMLAR ANTALYA’YA KAYACAK

Son zamanlarda Arapların ılıman iklimden dolayı Trabzon’a çok fazla rağbet ettiklerini ve burayı sadece gezmek için değil ikamet amaçlı da kullandıklarını söyleyen Zingal, “Cidde’den Trabzon’a talep doğrultusunda direkt uçuşlar var. Suudi yatırımcı sayısı çok fazla. Satışlarda bir aileye iki daire veriyoruz, diğerini yardımcıları için alıyorlar. Antalya’ya çok fazla yönelme var Araplardan. Şu an Antalya bölgesinde turizm aşamasındayız ve İstanbul’un bundan 10 sene önceki halindeyiz. Zamanla Antalya’da çok fazla Arap yatırımcı göreceğiz.” dedi. Sektörde sat-yap döneminin bittiğini ve ruhsatı alınarak belli aşamaya gelmeden satışlar yapılamadığını dile getiren Zingal, bunun sebebinin maket satışlardaki metrekare mağduriyeti yaşayan müşteriler olduğunu söyledi. Bürokraside çok daha fazla yatırımcı dostu uygulamalara ihtiyaç olduğunu belirten Zingal, mevzuatlarda standartlara ihtiyaç olduğunu ve yatırımcılar için vergilerin düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Kabe’nin karsısında Hacer Tower’ın gayrimenkul yatırımcısı Kuveyt merkezli Mresco CEO’su Oya Zingal, iki sene önce körfezden gelen yatırımcıların ‘ben ev almak istiyorum’ derken simdi ‘ben bir proje yapmak istiyorum’ dediklerini ifade etti. Zingal, iş ortağı olmak istediklerini söyledi.

Be the first to comment “GAYRİMENKULDE YATIRIM HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR”